Laguna rosa

Jezero o rozloze 1400 hektarů , která je součástí přírodního parku Lagunas de la Mata

Tento fenomén přírodního původu, jedinečný ve Španělsku, je způsoben bakterií, která uvolňuje narůžovělý pigment ve vodách s vysokou koncentrací soli. V tomto případě je to 350 gramů na litr vody, což je číslo velmi podobné jako v Mrtvém moři.
A není jen krásná. Je to také nejproduktivnější solná laguna, z které se ročně vytěží 800 000 tun soli. Ta se vyváží do severní Evropy a Spojených států pro průmyslové účely (jako rozmrazovací sůl na cesty, tak i do myčky na nádbí, ale i v potravinářství, např. pro nasolené ryby).

Tento přebytek soli má z části za následek tuto růžovou barvu.
Právě ve vodách s vysokou koncentrací solného roztoku se objevují halobakterie a načervenalé mikrořasy , které mají karotenoidní pigmenty a na kterých se živí artemie, drobný vodní bezobratlý korýš narůžovělé barvy, který je zase základem potravy plameňáka nebo racka štíhlého. Ano, tady je skoro všechno růžové.

Koupání v laguně je zakázáno! Jak z ekologických důvodů, aby byla zaručena kvalita ekosystémů laguny, ale také z bezpečnostních důvodů.
Těžba soli se provádí ponořenými zemědělskými stroji, nazývanými „obracači“, a poté se sbírá pomocí člunů, což je nebezpečné pro lidi, kteří ignorují zákaz koupání.
I přes tento pochopitelný zákaz si můžete tuto nevšední podívanou zvěčnit nebo se vydat pěšky či na kole některou z turistických tras, abyste kromě plameňáků viděli i zimující ptactvo.

Tento mokřad, ze kterého se získává sůl, byl v roce 1992 vyhlášen přírodním parkem.
Nejhezčí je jezero navštívit při západu slunce, který je každý den jiný a každý den Vás okouzlí něčím jiným.